Manga znowu na cenzurowanym.

Dodany przez: AZJ - 2018-04-20 12:33:41 - 3057 unikalnych wyświetleń;

Niedawno na polskim rynku pojawiła się manga "Poison City". Autor rozwija scenariusz tego, co by było, gdyby przepisy dotyczące cenzurowania treści popkulturowych zostały nagle zaostrzone, gdyby powołano komiksję wyszukującą "treści toksyczne", piętnującą "toksycznych autorów" itd. A wszystko w kontekście nadchodzącej opilmiady w 2020 roku. Chwilami człowiek może stwierdzić podczas lektury, że takie rzeczy nie mają szansy zdarzyć się we współczesnym świecie. Ale czy rzeczywiście?

Pamiętacie kontrowersyjną ustawę z 2010 roku ustanowioną w Japonii, nakazującą oznaczanie niektórych publikacji jako „szkodliwych”? Posunięcie to miało w zamyśle chronić młodzież przed gorszącymi erotycznymi treściami, szczególnie w przypadku mang. O tamtych wydarzeniach było wtedy dość głośno w fandomie. Jednak ostatnio, jak donosi Asahi Shinbun, oznaczono w ten sposób również dwie pozycje naukowe traktujące o kontrowersyjnych treściach.

„Zenkoku-han Ano Hi no Erohon Jihanki Tanbō-ki” to pozycja poświęcona automatom z publikacjami erotycznymi, zjawisku niegdyś rozpowszechnionemu w Japonii a obecnie zanikającemu z powodu szybkiego rozwoju zakupów internetowych. Druga z napiętnowanych książek, „Ero Manga Hyōgen-shi” bada zmiany jakie zaszły w mangowych przedstawieniach erotycznych na przestrzeni lat.

Obie prace badawcze zawierają przedruki z mang o treściach erotycznych. W jaki sposób są one bardziej szkodliwe od prac poświęconych chociażby erotycznym drzeworytom? Najwyraźniej uznano, że różnica jest spora. Warto natomiast wykorzysteć ten moment, aby zastanowić się nad zasadnością podobnych działań - w końcu czy można mówić o szkodliwości pracy naukowej tylko dlatego, że porusza kontrowersyjne zagadnienia? A może faktycznie temat powinien być eliminowany jako całość? Dziś Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy - jeśli myśleć o takich zagadnieniach, to przede wszystkim dzisiaj.

Udostępnij
Dodaj komentarz
Widok komentarzy: chronologiczny / wątki
Moderacja: pokaż / ukryj